Fala policyjnej walki z piractwem trwa
Doniesienia na temat „nalotów” policji na internautów najprawdopodobniej będą pojawiały się coraz częściej. Dotyczy to miejscowości w okolicach Częstochowy, Rudy Śląskiej a także innych miejsc w stronę Opola.
Wiadomość pochodzi z serwisu Locos.pl, gdzie pojawiła się kilka dni temu. Redakcja Locos informuje, że policja sprawdza przede wszystkim użytkowników neostrady w gminie Wręczyca Wielka. Ma to związek z podejrzeniami, że niektórzy użytkownicy internetu z tego terenu udostępniają w sieciach p2p dużą liczbę plików.
Kontrole policji przeprowadzane są między godziną 10 a 18. Serwis Locos.pl przypomina, że policja może dokonać przeszukania na podstawie nakazu sądu lub prokuratora, ale może także wejść do mieszkania na podstawie nakazu kierownika jednostki policyjnej z danej miejscowości, czy też legitymacji służbowej.
Redaktorzy Locos sugerują ponadto, że do wyraźnie zwiększającej się liczby kontroli policyjnych przyczynia się potrzeba głośnych sukcesów policji oraz nagrody.
Tutaj warto odnotować działania organizacji zajmujących się ochroną interesów producentów i twórców, w tym m.in. nagrodę „Złota Blacha”. Jest ona przyznawana od 1998 roku przez Koalicję Antypiracką i Stowarzyszenie ZAiKS tym jednostkom policji, które przez cały rok, w sposób szczególny, wyróżniły się skuteczną walką z przestępstwami w zakresie naruszania praw autorskich.
W ubiegłym roku „Złotą Blachę” otrzymały 3 jednostki:
– Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu
– Komenda Miejska Policji w Koszalinie
– Komenda Rejonowa Policji Warszawa III
W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wyraźnie widać , że zapowiedzi policji sprzed 3 lat, dotyczące nasilenia walki policji z piractwem komputerowym, nie były gołosłowne. Podobnie ostro do boju ruszyła ZPAV, która pół roku temu zapowiadała ostrą walkę z piractwem nie tylko w postaci pogadanek o p2p w szkołach, ale także przy pomocy policji oraz prokuratury.